В периода 19-25 юни в BFW Düren, Германия се проведе втората обучителна среща по проекта t4vis-in3d, спонсориран от ERASMUS+, за работа с 3D принтери. Присъстваха представители на организации от Дания, Италия, Австрия, Испания и България.
Втората среща беше опит за поглед в обучението на незрящи хора от тяхната страна. Основно се показаха техники и технологии, които да направят възможно работата на слепите обучаеми с 3D принтерите, програмите за създаване на обекти и за слайсване. Ръководителят на срещата Юрген Хулен представи проблемите, с които се сблъскват обучаемите, тяхната гледна точка и начините за решаване. Симулационните очила, с които всеки поработи малко ни показаха колко трудно е да се ориентира един незрящ човек в среда, непредназначена за него.
Допълнителна информация за проекта можете да намерите на адрес www.t4vis-in3d.net
След две години пауза, през следващата академична 2022/2023 година Софийският университет "Св. Климент Охридски", факултет Науки за образованието и изкуства, катeдра Специална педагогика, ще обяви прием в магистърска програма по Педагогика на зрително затруднените.
Кандидатстването ще е онлайн по документи, като то обикновено започва в края на август-началото на септември. Детайлна информация и указания за кандидатстване ще бъдат поместени на сайта на факултета - https://fnoi.uni-sofia.bg/
Програмата е три-семестриална, в платена форма. Очаква се да се провежда в петък-съботно-неделна форма на обучение, в онлайн среда.
Представител на НЦРС Пловдив взе участие в обучение „Общностно развитие“, което се проведе от 2 до 4 юни в гр. Банкя. Обучението се организира от Български фонд за жените и в него взеха участие 25 представители от 16 населени места.
Във втория етап на програмата всички участници ще имат възможност да представят своите проектни предложения и да кандидатстват за финансиране от БФЖ в размер до 1700 лв.
Повече за програмата и обучението вижте тук:
https://bgfundforwomen.org/bg/
На 6.6.2022 г. двама представителя на НЦРС Пловдив взеха участие в работна среща и дискусия на тема „Учениците със специални образователни потребности - адекватно и ефективно професионално ориентиране и професионално образование“. Тя бе инициирана по покана на г-жа Е. Белобрадова - народен представител в 47-омо Народно събрание, член на Комисията по образованието и науката, и заместник-председател на Комисия по труда, социалната и демографската политика, като в нея взеха участие университетски преподаватели, ресурсни учители, директорите на социално предприятие към Община Пловдив и на РЦПППО гр. Пловдив, студенти и лица с увреждания. На срещата бяха обсъдени основните предизвикателства и проблеми, свързани с нейната тема, както и възможностите и необходимите форми на съдействие и активна подкрепа към настоящия момент, както от страна на законодателната, така и от изпълнителната власт.
В. Кертикова-Тъпчева
Моzіllа пpeдcтaви пълнoцeнeн инcтpyмeнтapиyм зa caмoдocтaтъчeн мaшинeн пpeвoд oт eдин eзиĸ нa дpyг, ĸoйтo paбoти лoĸaлнo нa ĸoмпютъpa нa пoтpeбитeля бeз дa изпoлзвa външни oнлaйн ycлyги.
Πpoeĸтът ce paзвивa в paмĸитe нa инициaтивaтa Веrgаmоt oт cпeциaлиcти и eĸcпepти oт няĸoлĸo yнивepcитeтa нa Beлиĸoбpитaния, Ecтoния и Чexия пpи финaнcoвaтa пoддpъжĸa нa Eвpoпeйcĸия cъюз. Coфтyepът ce paзпpocтpaнявa пoд МРL 2.0 лицeнзa.
Πpoeĸтът вĸлючвa bеrgаmоt-trаnѕlаtоr eнджинa, coфтyepни инcтpyмeнти зa caмocтoятeлнo тpeниpaнe нa cиcтeмaтa зa мaшиннo oбyчeниe плюc гoтoви eзиĸoви мoдeли зa 14 paзлични eзиĸa, ĸaтo пpиятeн мoмeнт e пoддpъжĸaтa нa бългapcĸия eзиĸ.
Зa пoтpeбитeлитe нa Fіrеfох e гoтoвo cпeциaлнo дoпълнeниe (аddоnѕ.mоzіllа.оrg/еn-UЅ/fіrеfох/аddоn/fіrеfох-trаnѕlаtіоnѕ), ĸoeтo извъpшвa пpeвoдa нa yeб cтpaници и пpocтo нa тeĸcт в cpeдaтa нa бpayзъpa бeз ĸaĸвитo и дa билo oбpъщeния ĸъм oблaчни ycлyги.
Източник: www.kaldata.com
Страница 1 от 34